www.what2do.co.il

האם הרוכשים זכאים לפיצויים מהקבלן בגין ירידת ערך הדירה?

דרגו את המאמר

האם הרוכשים זכאים לפיצויים מהקבלן בגין ירידת ערך הדירה?

בעלי דירה חדשה הגישו תביעה לפיצויים נגד חברת הקבלן ממנה רכשו את הנכס, בגין איחור במסירה, תכנון ובניה רשלניים, וירידת ערך בשל סטייה מתכנית הבניה המקורית, ודרשו פיצוי בגין עוגמת נפש בשל ליקויי בניה. בית משפט השלום בכפר סבא נדרש להכריע האם הרוכשים זכאים לפיצויים.

 

בסוף חודש ספטמבר 2009, חתמו הצדדים, על חוזה מכר, לפיו התובעים רכשו מהקבלן דירה בת ארבעה חדרים בכפר סבא, תמורת 1,300,000 שקלים. הקבלן התחייב לבנות את הדירה מחומרים איכותיים ולבצע עבודה מקצועית, ואף נטל על עצמו את האחריות לתיקון הליקויים בדירה ולבצע אותם, על פי בקשת הרוכשים, עד סוף השנה הראשונה ממועד מסירת החזקה.

 

הקבלן סטה מתכנית הבניה המקורית וגרם לירידת ערך הנכס

 

לטענת התובעים, מסירת החזקה נעשתה באיחור בן 26 ימים, ובדירה התגלו ליקויי בניה רבים. עוד נטען כי חלקים בדירה, ביניהם חדר האמבטיה, החנייה, המטבח והמחסן, נבנו בגודל קטן לעומת התכנית המקורית, על כן דרשו בנוסף פיצויים בשל ירידת ערך הדירה.

 

מהנדס בניין מטעם התובעים העריך כי עלות תיקון הליקויים בדירה עומדת על סך של 46,000 שקלים, ואף סבר כי חלק מהליקויים מהווים סטייה מהותית למוסכם ולנדרש על פי דין. התובעים פנו אל הקבלן, על מנת שיבצע את התיקונים, אולם לטענתם, הוא התעלם מהם. לאחר הגשת התביעה, תוקנו חלק מהליקויים, אולם התובעים טענו כי חלק מהליקויים כלל אינם ניתנים לתיקון.


חברת הקבלן טענה כי מדובר בתיקונים מינוריים וסכום התביעה מופרז

 

מנגד טענה חברת הקבלן, כי התביעה הוגשה בחוסר תום לב, מכיוון שאם התובעים היו ממהרים להגיש את התביעה על הליקויים, כשמונה ימים בלבד לאחר תום השנה הראשונה ממסירת הדירה, הליקויים היו באים על תיקונם בזמן.

 

עוד נטען כי פועלים מטעמה עבדו בדירת התובעים במשך יומיים לתיקון הליקויים, ונותרו רק שלושה ליקויים שטרם תוקנו. ואף ציינה כי שמאי מטעמה העריך את ליקויי הבנייה יחד עם ירידת הערך בכ -23% בלבד מסך הפיצויים שדרשו התובעים.

 

מומחה מטעם בית המשפט קבע בחוות דעתו כי עלות תיקון הליקויים על ידי קבלן, עומדת על סך כולל של 29,340 שקלים. עוד העריך שמשך זמן העבודה אינו עולה על 12 ימים, והתובעים אינם צריכים לפנות את הדירה במהלך העבודה.

 

בעלי הדירה יפוצו על ידי חברת הקבלן בסך של 45,219 שקלים

 

בחדר האמבטיה העריך המומחה כי המידות שנבנו אינן תואמות את מידות התשריט, על כן ירידת עומדת על סך של 2,500 שקלים. לאור בעיית הניקוז באזור החנייה, קבע כי אין מקום לירידת ערך או פיצוי, מאחר ומדובר בתיקון מינורי, בעלות של 2,000 שקלים בלבד.

 

בסופו של דבר התביעה התקבלה בחלקה, ונפסקו לתובעים פיצויים בסך 45,219 שקלים, סכום הכולל פיצוי בגין איחור במסירת הדירה, ליקויי בניה, ירידת ערך ובגין עוגמת נפש. בנוסף חברת הקבלן תישא בהוצאות משפט בסך כולל של 5,500 שקלים.

ת"א 44422-09-12 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

ועד בית בבניין משותף - האם קיימת סמכות משפטית?

האם ועד בית רשאי להגיש תביעה בגין ליקויי בנייה כנגד הקבלן אשר בנה את הבית במסגרת עסקת קומבינציה? האם ועד הבית הינו סמכות משפטית? 

תביעה על סך 7 מיליון שקלים בגין ליקויי בנייה

דיירי פרויקט המגדלים היוקרתיים במרינה בהרצליה הגישו תביעה כנגד הקבלנים אשר בנו את הפרויקט בגין "ליקויי בנייה קשים" לטענתם.  

איחור במסירת דירה מקבלן על פי תיקון מספר 5 בחוק המכר

באילו מקרים איחור במסירת דירה מקבלן מהווה הפרה של הסכם הרכישה ומהו שיעור הפיצויים שלו זכאים הרוכשים בעקבות האיחור?  

התיישנות תביעת ליקויי בנייה

חוק מכר הדירות מחייב את הקבלן לתקן ליקויי בנייה במקרה שתוכח אחריות לפי החוק, לתקופות של עד עשר שנים מיום מסירת הדירה, בגין פריטים שונים בדירה ובבניין. 

תביעת ליקויי בניה בריצוף - מי אחראי לתקן את הליקויים?

ליקויי בניה הקשורים בבעיות ריצוף יכולים לבוא לידי ביטוי בהתקנת משטחים ללא שיפועים או נקודות ניקוז מתאימות, בשל הפרשי גבהים בין אריחים, כתמים, סדקים ושברים באריחים, ליקויים בחיתוכים ועוד. 

ליקויי בניה אסתטיים: באילו מקרים תוגש תביעה?

סדקים בקירות, צביעה לא מדויקת, ואי אחידות בריצוף מהווים ליקויי בניה אסתטיים שאינם עלולים לפגוע בביטחות הדיירים, אך יכולים לפגוע ברמת הסיפוק ושביעות רצונם, בעיקר כאשר מדובר בדירה חדשה.  

ליקויי בנייה: כיצד להגיש תביעת פיצויים בגין נזקי רטיבות?

אחד מליקויי הבנייה הנפוצים ביותר הוא נזקי רטיבות. נזקי רטיבות גורמים להופעת עובש בקירות, לקילופי טיח וצבע, לקצר במערכת החשמל, להיחלשות המבנה וסכנה ליציבותו ואף לירידת ערך הנכס. 

מהי תקופת בדק בית המוטלת על הקבלן?

תקופת בדק בית מתחילה מעת מסירת דירה חדשה לידי הרוכשים והיא נמשכת בין שנה אחת לשבע שנים בהתאם לטיב הליקוי, ובמהלכן הקבלן מחויב לתקן את הליקויים או לפצות את הקונים בגין הנזק.  

מהי תקופת אחריות לפי חוק המכר?

בתקופת האחריות שנמשכת שלוש שנים, האחריות לתיקון ליקויים לא מוטלת על הקבלן באופן אוטומטי, ועל הקונה להוכיח כי מקור הפגם הוא בתכנון, בעבודה או בחומרים לקויים שאינם בהתאם לתקנים או למפרטים מקובלים. 

הגנה על רוכשי דירות מקבלן באמצעות מתן בטוחות

קבלן המוכר דירה חדשה, מחויב למסור לרוכש בטחונות לצורך הבטחת ההשקעה עד להשלמת רישום הזכויות. הבטוחות השכיחות הן מתן ערבות בנקאית ורישום הערת אזהרה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.