www.what2do.co.il

האם הרוכשים זכאים לפיצויים בגין ליקויי בנייה שהתגלו כשש שנים לאחר המסירה?

דרגו את המאמר

האם הרוכשים זכאים לפיצויים בגין ליקויי בנייה שהתגלו כשש שנים לאחר המסירה?

רוכשי דירה הגישו תביעה קטנה בגין ליקויי בנייה שנותרו בדירתם, זאת לאחר שבוצעו עבודות תיקון מטעם חברת הקבלן אשר מכרה להם את הנכס לפני כשש שנים. בית משפט לתביעות קטנות בתל אביב - יפו נדרש להכריע האם התובעים זכאים לקבל פיצויים בגין עלויות התיקונים.

 

בחודש מרץ 2008, נמסרה לידי התובעים דירה שרכשו בבת ים מחברת ייזום ובנייה שבנתה את הבניין. על פי הסכם מכר שנחתם שנתיים קודם לכן, הם היו אמורים לקבל דירה איכותית, אולם בפועל התגלו ליקויים רבים שעד מועד הגשת התביעה לא תוקנו על ידי החברה הקבלנית. הרוכשים טענו כי לאורך השנים החברה נהגה בהם בזלזול והתחמקה מאחריותה לצמצם את היקף הפגמים. ואף הפנתה אליהם פועלים לא מקצועיים אשר נתנו טיפול קוסמטי בלבד שלא החזיק מעמד.

 

התיקונים שהחברה ביצעה לא החזיקו מעמד לאורך זמן

 

התובעים ציינו כי פנו פעם אחר פעם אל חברת הקבלן ודרשו לתקן את הליקויים הרבים בדירה, אך רק לאחר שש שנים מיום מסירת המפתח ולאחר התערבות של עורך דין, היא הסכימה לתקן את הליקויים, תוך מתן התחייבות ללוחות זמנים לצורך ביצוע העבודות.

 

בסוף חודש ספטמבר 2014, תואמו מועדים לביצוע התיקונים, אולם אנשי המקצוע מטעם הנתבעת לא ביצעו את כל התיקונים הנדרשים, והתיקונים שבוצעו לא החזיקו מעמד והפגם חזר. בנוסף טענו התובעים כי במהלך השיפוצים נעלם מכשיר גלאי שהיה תלוי על הקיר.

 

בנסיבות אלו התובעים טענו כי הם אינם מעוניינים עוד לאפשר לחברת הקבלן לבצע את התיקונים בדירתם, ודרשו לקבל סך של 40,000 שקלים עבור עלויות עבודות תיקון הליקויים, עלות מכשיר גלאי שנעלם בזמן השיפוצים, ועלות חוות הדעת של בדק בית ושל עורך דין.

 

הנתבעת טענה כי מקור הליקויים הוא תוצאה של בלאי טבעי

 

מנגד טענה הנתבעת כי התובעים קיבלו את הדירה במועד על פי הסכם מכר, הם חתמו על פרוטוקול מסירה, ולאחר מכן בוצעו תיקונים בהתאם לבקשותיהם מבלי שהעלו כל טענה. לאחר שש שנים ממועד המסירה, התובעים נזכרו לפנות אליה בדרישות נוספות, שהיו בעיקר טיפולי בלאי ותחזוקה בנכס.

 

מתוך כוונה טובה, הסכימו נציגי החברה להיפגש עם התובעים ומהנדס מטעמה בדק את הדירה וערך חוות דעת. בין הצדדים סוכם כי לפנים משורת הדין, הנתבעת תבצע עבודות תיקון, ולשם כך שכרה את שירותיו של קבלן שיפוצים מיוחד שהגיע לדירה ותיקן את הליקויים בצורה מקצועית וללא כל דופי. לפיכך עתרה לדחות את התביעה ולחייב את התובעים בהוצאות משפט.

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים, התרשם בית המשפט כי קיימת בעיית רטיבות בחדר השינה ובמרפסת ישנן אבנים פגומות עם כתמים וסדקים. וכי התיקונים שבוצעו על ידי הנתבעת לא עלו יפה והליקויים חזרו. לגבי עבודות האלומיניום והזיגוג השתכנע כי חלק מהליקויים מקורם בבלאי טבעי ומשך השימוש בדירה, על כן הם מצויים באחריות הדיירים כעניין שבתחזוקה. בסופו של דבר התביעה התקבלה בחלקה ונקבע כי הנתבעת תשלם לתובעים סך של 10,100 שקלים.

 

ת"ק 47212-03-15 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

ועד בית בבניין משותף - האם קיימת סמכות משפטית?

האם ועד בית רשאי להגיש תביעה בגין ליקויי בנייה כנגד הקבלן אשר בנה את הבית במסגרת עסקת קומבינציה? האם ועד הבית הינו סמכות משפטית? 

תביעה על סך 7 מיליון שקלים בגין ליקויי בנייה

דיירי פרויקט המגדלים היוקרתיים במרינה בהרצליה הגישו תביעה כנגד הקבלנים אשר בנו את הפרויקט בגין "ליקויי בנייה קשים" לטענתם.  

איחור במסירת דירה מקבלן על פי תיקון מספר 5 בחוק המכר

באילו מקרים איחור במסירת דירה מקבלן מהווה הפרה של הסכם הרכישה ומהו שיעור הפיצויים שלו זכאים הרוכשים בעקבות האיחור?  

התיישנות תביעת ליקויי בנייה

חוק מכר הדירות מחייב את הקבלן לתקן ליקויי בנייה במקרה שתוכח אחריות לפי החוק, לתקופות של עד עשר שנים מיום מסירת הדירה, בגין פריטים שונים בדירה ובבניין. 

תביעת ליקויי בניה בריצוף - מי אחראי לתקן את הליקויים?

ליקויי בניה הקשורים בבעיות ריצוף יכולים לבוא לידי ביטוי בהתקנת משטחים ללא שיפועים או נקודות ניקוז מתאימות, בשל הפרשי גבהים בין אריחים, כתמים, סדקים ושברים באריחים, ליקויים בחיתוכים ועוד. 

ליקויי בניה אסתטיים: באילו מקרים תוגש תביעה?

סדקים בקירות, צביעה לא מדויקת, ואי אחידות בריצוף מהווים ליקויי בניה אסתטיים שאינם עלולים לפגוע בביטחות הדיירים, אך יכולים לפגוע ברמת הסיפוק ושביעות רצונם, בעיקר כאשר מדובר בדירה חדשה.  

ליקויי בנייה: כיצד להגיש תביעת פיצויים בגין נזקי רטיבות?

אחד מליקויי הבנייה הנפוצים ביותר הוא נזקי רטיבות. נזקי רטיבות גורמים להופעת עובש בקירות, לקילופי טיח וצבע, לקצר במערכת החשמל, להיחלשות המבנה וסכנה ליציבותו ואף לירידת ערך הנכס. 

מהי תקופת בדק בית המוטלת על הקבלן?

תקופת בדק בית מתחילה מעת מסירת דירה חדשה לידי הרוכשים והיא נמשכת בין שנה אחת לשבע שנים בהתאם לטיב הליקוי, ובמהלכן הקבלן מחויב לתקן את הליקויים או לפצות את הקונים בגין הנזק.  

מהי תקופת אחריות לפי חוק המכר?

בתקופת האחריות שנמשכת שלוש שנים, האחריות לתיקון ליקויים לא מוטלת על הקבלן באופן אוטומטי, ועל הקונה להוכיח כי מקור הפגם הוא בתכנון, בעבודה או בחומרים לקויים שאינם בהתאם לתקנים או למפרטים מקובלים. 

הגנה על רוכשי דירות מקבלן באמצעות מתן בטוחות

קבלן המוכר דירה חדשה, מחויב למסור לרוכש בטחונות לצורך הבטחת ההשקעה עד להשלמת רישום הזכויות. הבטוחות השכיחות הן מתן ערבות בנקאית ורישום הערת אזהרה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.