www.what2do.co.il

מהו שמאי מקרקעין מוסמך ומהן חובותיו?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

מהו שמאי מקרקעין מוסמך ומהן חובותיו?

כמעט כל אחד מאיתנו יזדקק באחד מן הימים להאריך את שוויו של נכס אשר ברשותו, או מקרקעין שבהם חשקה נפשו. האדם הפשוט איננו יכול לקבוע הערכות מחיר מדויקות כאשר מולו ניצב נכס המהווה חלק מעסקת נדל"ן, ואין הוא יכול לשער מהו ערכם של קרקע או מבנה.

 

במקרים אלו, יפנה הרוכשהקונה לסמכות המקצועית והמיומנת בתחום – שמאי המקרקעין. שמאי זה, במידה והינו מקצועי ומוסמך, ניחן בשליטה בתחום המפות, האדריכלות, הנדל"ן, חומרי הבנייה (ואיכותם), מצב השוק הרלבנטי ודיני המקרקעין. אנשים רבים חוששים מפנייה לשמאי מקרקעין, שכן שמועות אגב הערכות שקריות אשר נועדו ליצור מצג שווא דרכו ישלשל שמאי המקרקעין לכיסו סכומים לא לו, כבר עשו להן כנפיים בציבור.

 
כיצד יש להתגונן מפני שמאי מקרקעין שאיננו הגון?

עם זאת, עבודת שמאי המקרקעין אינה נעשית ללא פיקוח מצד המדינה. שני גופים אמונים על פיקוח זה והם לשכת השמאים (אשר בראשה לשכת שמאי המקרקעין) ומשרד המשפטים (דהיינו הממשלה). על מנת לזכות באסמכתא לעסוק בתחום שמאות המקרקעין, על השמאי להיות חבר בלשכת שמאי המקרקעין (לשלם אגרה שנתית ולעבור מבחנים), שהיא גוף בפיקוח משרד המשפטים.

 

חוקי אתיקה נוקשים מהווים את מנת חלקו של שמאי מקרקעין בעודו חברה בלשכה, וקובץ חוקים זה מעוגן בחקיקה. אי לכך, עבירה על חוקי האתיקה העולים בהגדרות מקצוע השמאות, מהווים על פי רוב הפרת חובות חקוקות.

 
לא זו אף זו, לשכת שמאי המקרקעין מקפידה לעדכן את חוקי האתיקה על מנת שיתאימו לתמורות החברתיות והכלכליות במשק, ולא תאבד הרלבנטיות שלהם. עדכון חוקים אלו נעשה על ידי שר המשפטים לאחר הגשת הצעה נשוא התיקון על ידי לשכת השמאים.

כללי האתיקה של שמאי המקרקעין, מהם?

על כל שמאי המקרקעין, כאמור, חלים כללי אתיקה מחמירים המעוגנים בחקיקה ומפוקחים על ידי הלשכה ומשרד המשפטים. חוקים אלו נוגעים למרחב התחומים בענף הנדל"ן והמקרקעין, לרבות היחס אשר על השמאי להעניק ללקוחותיו (אמינות, יושר, אדיבות), הגדרות לגבולות שכר הטרחה ומערכת יחסיו עם עמיתיו למקצוע. כללי האתיקה אף מגדירים מהי הדרך הראויה בה יכול שמאי המקרקעין לפרסם עצמו ומהו המינימום הדרוש במילוי דו"ח שומה על ידי שמאי.

 

תביעה נגד שמאי מקרקעין, הכיצד?


במידה והינך מרגיש כי נפגעת בשל התנהלות קלוקלת של שמאי המקרקעין, יכול אתה להגיע תובענה וקובלנה לגביו במספר דרכים. בתחילה ייחקר שמאי המקרקעין בלשכה ובמידה וימצא כי נפל פגם בהתנהלותו, תוכל לשכת שמאי המקרקעין לנקוט כנגדו במספר הליכים. צעדים אלו יכולים להיגמר בהתרעה או נזיפה בלבד, אך במקרים חמורים יותר, בידה של לשכת שמאי המקרקעין אף להשעות עבודות או להפסיקה לאלתר.

 

במידה והוגשה תביעה נגד שמאי המקרקעין לבית המשפט, על התובע מוטל הנטל להוכיח כי השמאי התרשל וכי עקב רשלנות זו נגרמו לו נזקים. את תביעתו יצטרך המתלונן לתמוך בחוות דעת של שמאי מטענו, אשר במידה ותתקבל התביעה, ישולם לרוב שכר טרחתו מכיסו של הנתבע.

 

כמובן שמומלץ להתייעץ עם עורך הדין המתמחה בדיני המקעקעין, והמכיר שמאי מקרקעין בעלי ניסיון משפטי היודעים לנסח חוות דעת נגדית לצורך הגשת כתב תביעה.

 

שמאות, לא מדע מדויק

 

עם זאת יש לציין כי שמאות היא לעולם עניין להערכה ואינה מדע מדויק. אין מדובר בטעות של מודד מקרקעין אשר מדד בסרט המידה וטעה באופן גס במדידה. מדובר בסופו של דבר באומד הדעת וטבעי הדבר שיהיו הבדלים בהערכה בין מומחים שונים באותו תחום. אפילו בהנחה ששמאי מסוים טועה בהערכתו והערכת שמאים אחרים מדויקת יותר, אינה מחייבת את המסקנה כי השמאי התרשל במלאכתו ולא אסף נתונים מספיקים.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

רישום מקרקעין, רישום טאבו

כל אדם המוכר או קונה דירה בישראל מוצא את עצמו נזקק לשירותי לשכות רישום המקרקעין, כדי להוציא נסח המאשר את הבעלות על הדירה או את ההיסטוריה של המבנה והקרקע ...  

מי זכאי לפטור ממס שבח בעת מכירת דירה, בית או נכס

מי זכאי לפטור ממס שבח בעת מכירת דירה, בית או נכס

מוכר דירת מגורים מזכה, אשר לא מכר דירת מגורים אחרת בפטור ממס בארבע השנים האחרונות לפני מכירת הדירה הנוכחית, זכאי לקבלת פטור ממס שבח בעת המכירה...  

קבוצות רכישה או עמותת בניה, כל מה שחשוב לדעת!

קבוצות רכישה - עמותת בניה קבוצות רכישה ועמותות בניה הנן דרך אלטרנטיבית, לרוב זולה יותר, לבנית דירות וזאת לעומת הדרך הרגילה של רכישה קבלן/ יזם ...  

רכישת דירה מקבלן- כל מה שחשוב וצריך לדעת!

רכישת דירה מקבלן- כל מה שחשוב וצריך לדעת!

עצות ומידע משפטי לפני קניית דירה או בית ... פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום המקרקעין ... 

חוזה לקניית דירה, חוזה מכר - היזהרו מטעויות!

חוזה לקניית דירה, חוזה מכר - היזהרו מטעויות!

הסכם מכר - חוזה לקניית דירה - ממה להיזהר? עצות ומידע חיוני ... 

תביעות קבלן, סובל מליקויי בניה?

תביעות קבלן, סובל מליקויי בניה?

בתי המשפט נוטים כיום לקבל יותר ויותר את עמדת הרוכשים, תוך הטלת אחריות גדולה יותר על הקבלן. במקרים מסויימים נפסקו כנגד קבלנים אף תשלומי פיצויים גבוהים ...  

הערת אזהרה - מידע

מהי הערת אזהרה? מה משמעותה? מתי היא לטובתך ומתי לא? ...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום המקרקעין ... 

חוק המכר (דירות) 1973

הנוסח המלא - חוק המכר (דירות), תשל"ג-1973  

חוק המכר(דירות)הבטח השקעות 75

הנוסח המלא - חוק המכר (דירות) (הבטחת השקעות של רוכשי דירות), תשל"ה-1974  

חוק המתווכים במקרקעין 96

מתווך במקרקעין לא יהא זכאי לדמי תיווך, אלא אם כן חתם הלקוח על הזמנה בכתב לביצוע פעולת תיווך במקרקעין, שבה נכללו כל הפרטים שקבע שר המשפטים, באישור ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.