www.what2do.co.il

האם מותר להשכיר דירה במחיר למשתכן?

דרגו את המאמר
  התקבלו 5 דירוגים בציון ממוצע: 3.4 מתוך 5

האם מותר להשכיר דירה במחיר למשתכן?

רוכשי דירות במסגרת פרויקט מחיר למשתכן אינם רשאים למכור את הדירות בחמש השנים הראשונות ממועד חתימת הסכם מכר, והפרת תנאי החוזה תגרור קנס בגובה של 450 אלף שקלים. עם זאת, הבעלים לא מחויבים להתגורר בנכסים ורשאים להשכיר את הדירות במהלך תקופה זו לדיירים אחרים.

 

תכנית מחיר למשתכן היא יוזמה ממשלתית מטעם משרד האוצר, משרד הבינוי והשיכון ורשות מקרקעי ישראל, שנועדה לקדם פתרונות דיור לציבור ולהקל על משפחות לקנות דירה בתנאים מועדפים. הפרויקט מציע דיור במחיר מופחת לחסרי דירה, שבמסגרתו מי שרוכש דירה בפריפריה זכאי להנחה משמעותית ומענק שנע בין 40,000 עד 60,000 שקלים, בהתאם לערך הקרקע.

 

על פי הנחיות משרד הבינוי והשיכון, מחיר למשתכן חל על פרויקטים של בנייה רוויה הכוללים בניינים בני לפחות שש דירות, ולפחות שתי קומות בכל בניין, ודירה אחת לפחות בכל קומה. ניתנת עדיפות למועמדים המבקשים לרכוש דירה בפרויקט אשר נבנה בתחום שיפוטה של הרשות שבה הם מתגוררים במהלך השנים האחרונות. 

 

השתתפות חסרי דירה במחיר למשתכן

 

הזכאות להשתתפות בפרויקט ניתנת לחסרי דירה שלא הייתה בבעלותם דירה או חלק מדירה בשש השנים האחרונות. או שהם לא שכרו דירה בדמי מפתח בשש השנים האחרונות. או שאין להם זכויות בנחלה במשק חקלאי, ביישוב קהילתי או זכויות בדירה בשלבי בנייה.

 

כמו כן, לא ניתן סיוע מהמדינה לדיור בצורת הלוואה, מענק או פיצויי פינויים, או דירה בשיכון ציבורי מלבד מענק השתתפות בשכר דירה או סיוע לשיפור תנאי הדיור למוגבלים בניידות. בנוסף, על הזכאים להיות: זוגות נשואים או ידועים בציבור המקיימים משק בית משותף, זוגות שנרשמו לנישואים ועומדים להינשא בתוך שלושה חודשים מיום הגשת הבקשה, או רווקים, גרושים או אלמנים מעל גיל 35.

 

הזכאות ניתנת גם למשפחות חד הוריות עם לפחות ילד אחד רווק מתחת לגיל 21, המתגורר עם ההורה ונמצא בחזקתו. כמו כן, הזכאות ניתנת לחד הורי שהיו לו עד חמישים אחוז זכויות בדירה שנמכרה עקב הליך גירושין או בעת הנישואין, ולא היו לו זכויות נוספות בדירה. וגם בני 21 ומעלה המוכרים כנכים המרותקים לכיסא גלגלים, בעלי אישור ממשרד הבריאות בדרגת נכות קבועה בשיעור 75% ומעלה.

 

הרשמה להגרלה בתכנית מחיר למשתכן

 

כדי להשתתף בהגרלה יש להוציא אישור זכאות מקוון באתר משרד הבינוי והשיכון. גם ההרשמה לתכנית נעשית באופן מקוון, כאשר הכניסה לאתר נעשית על ידי הזכאים באמצעות תעודת זהות וסיסמה. הודעה על מועדי ההרשמה מפורסמת בעיתונות ובאתר האינטרנט של משרד הבינוי והשיכון. ההרשמה פתוחה במשך 21 ימים לפחות, בהתאם למועד פתיחתה וסגירתה שמצוין באתר.

 

בתוך עשרה ימים ממועד סגירת ההרשמה, נערכת הגרלה במשרד הבינוי והשיכון, אשר קובעת את התור לבחירת דירה, ותוצאות ההגרלה מפורסמות באופן אנונימי באתר ההגרלות ונשלחות לנרשמים במייל. באתר ההגרלות הזכאים יכולים לבחון את התכניות של הדירות השונות טרם הבחירה. מיום קבלת ההחזקה בדירה, לא ניתן למכור אותה לאחרים במשך חמש שנים, אך ניתן להשכירה.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

רישום מקרקעין, רישום טאבו

כל אדם המוכר או קונה דירה בישראל מוצא את עצמו נזקק לשירותי לשכות רישום המקרקעין, כדי להוציא נסח המאשר את הבעלות על הדירה או את ההיסטוריה של המבנה והקרקע ...  

מי זכאי לפטור ממס שבח בעת מכירת דירה, בית או נכס

מי זכאי לפטור ממס שבח בעת מכירת דירה, בית או נכס

מוכר דירת מגורים מזכה, אשר לא מכר דירת מגורים אחרת בפטור ממס בארבע השנים האחרונות לפני מכירת הדירה הנוכחית, זכאי לקבלת פטור ממס שבח בעת המכירה...  

קבוצות רכישה או עמותת בניה, כל מה שחשוב לדעת!

קבוצות רכישה - עמותת בניה קבוצות רכישה ועמותות בניה הנן דרך אלטרנטיבית, לרוב זולה יותר, לבנית דירות וזאת לעומת הדרך הרגילה של רכישה קבלן/ יזם ...  

רכישת דירה מקבלן- כל מה שחשוב וצריך לדעת!

רכישת דירה מקבלן- כל מה שחשוב וצריך לדעת!

עצות ומידע משפטי לפני קניית דירה או בית ... פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום המקרקעין ... 

חוזה לקניית דירה, חוזה מכר - היזהרו מטעויות!

חוזה לקניית דירה, חוזה מכר - היזהרו מטעויות!

הסכם מכר - חוזה לקניית דירה - ממה להיזהר? עצות ומידע חיוני ... 

תביעות קבלן, סובל מליקויי בניה?

תביעות קבלן, סובל מליקויי בניה?

בתי המשפט נוטים כיום לקבל יותר ויותר את עמדת הרוכשים, תוך הטלת אחריות גדולה יותר על הקבלן. במקרים מסויימים נפסקו כנגד קבלנים אף תשלומי פיצויים גבוהים ...  

הערת אזהרה - מידע

מהי הערת אזהרה? מה משמעותה? מתי היא לטובתך ומתי לא? ...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום המקרקעין ... 

חוק המכר (דירות) 1973

הנוסח המלא - חוק המכר (דירות), תשל"ג-1973  

חוק המכר(דירות)הבטח השקעות 75

הנוסח המלא - חוק המכר (דירות) (הבטחת השקעות של רוכשי דירות), תשל"ה-1974  

חוק המתווכים במקרקעין 96

מתווך במקרקעין לא יהא זכאי לדמי תיווך, אלא אם כן חתם הלקוח על הזמנה בכתב לביצוע פעולת תיווך במקרקעין, שבה נכללו כל הפרטים שקבע שר המשפטים, באישור ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.