www.what2do.co.il

האם הרוכשים זכאים לפיצוי מוסכם עקב ביטול העסקה?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 2.0 מתוך 5

האם הרוכשים זכאים לפיצוי מוסכם עקב ביטול העסקה?

הרוכשים טענו כי המוכר הפר את הסכם המכר, עקב ביטול העסקה לאחר שקיבל מהם תשלום ראשון. מנגד טען המוכר כי הקונים הם אלו שהפרו את ההסכם, מאחר שלא עמדו ביתר התשלומים. בית משפט השלום בעכו נדרש לקבוע האם התובעים זכאים לפיצוי בגין הפרת החוזה.

 

בחודש אוקטובר 2007, חתמו הצדדים על הסכם לרכישת דירה המצויה בכפר חורפיש. הסכם המכר עיגן את תנאי העסקה והתשלום והסנקציה בגין הפרתו. לפי ההסכם סכום הרכישה עמד על 400,000 שקלים, והתשלום הראשון ישולם במזומן במעמד החתימה על ההסכם, והסכום האחרון ישולם לאחר קבלת כספי המשכנתא.

 

לטענת התובעים עם חתימת ההסכם הם שילמו לנתבע סך של 45,000 שקלים ופעלו מיד לקבלת משכנתא מהבנק, אותה ביקשו עוד לפני חתימת ההסכם, ואף קיבלו מהבנק אישור עקרוני לקבלת ההלוואה.

 

המוכר ביקש לקזז את סכום העסקה מעלות שיפוץ הנכס

 

זמן מה לאחר חתימת ההסכם המוכר פנה אל התובעים והודיע להם שבכוונתו לבנות שתי יחידות דיור, ואף ביקש מהם שירכשו עבורו חומרים לצורך הבנייה ולבצע אותה על ידי אחיו של התובע שהוא קבלן שיפוצים, וכל ההוצאות יקוזזו מסכום העסקה ויבואו על חשבון התמורה שהתחייבו לשלם. התובעים הסכימו להצעה, והאח רכש חומרים שונים והחל בעבודות הבנייה, מתוך ידיעה כי סכומים אלה יקוזזו מסכום רכישת הדירה.

 

לאחר שכל האישורים היו מוכנים לצורך נטילת משכנתא מהבנק, התובעים פנו אל המוכר והודיעו לו כי שמאי מטעם הבנק אמור לבקר בנכס לצורך מתן הערכה, אולם הוא סירב לקיום הביקור והודיע על ביטול העסקה בטענה כי הם איחרו בתשלום. לטענת התובעים התנהלותו של המוכר מהווה הפרה של ההסכם, עקב אי קיום הביקור של השמאי וההודעה בדבר ביטול העסקה, ולכן הם זכאים לפיצויים המוסכמים בסכום של 20,000 שקלים.

 

המוכר טען כי ההסכם השני נועד לשם אישור הלוואה מהבנק

 

הנתבע הכחיש כי הכשיל את ביצוע העסקה, וטען שהתובעים הסתירו את העובדה כי כשבועיים לפני חתימת ההסכם, נחתם הסכם קודם באותו עניין, לפיו התמורה שעל הרוכשים היה לשלם היא בסך של 750,000 שקלים עבור שתי יחידות הדיור, אשר היתה אמורה להיות משולמת באמצעות כספי משכנתא.

 

מאחר שאחיו של התובע לא הצליח לקבל אישור מהבנק, ביקשו התובעים לערוך הסכם חדש ללא האח. הנתבע הסכים לערוך הסכם שני לצורך הגשתו לבנק לשם אישור הלוואה, כאשר לצדדים היה ברור כי ההסכם הראשון עבור שתי הדירות ממשיך להיות בתוקף. מנגד טענו התובעים כי די בחתימה על הסכם מאוחר יותר כדי להביא לבטלותו של ההסכם קודם.

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים, הגיע בית המשפט למסקנה כי התובע ואחיו שילמו את התשלום הראשון על חשבון התמורה, בצירוף תשלום מקדמה במזומן ועוד סכום בגין רכישת חומרי הבניין, עם זאת כספי המשכנתא טרם שולמו בפרק זמן של כחצי שנה, שהוא זמן סביר על פי ההסכם, שבו המוכר יכול היה באופן לגיטימי לצפות לביצוע התשלום.

 

לפיכך קבע כי הסירוב של המוכר להגעת השמאי מטעם הבנק היה מוצדק, והשתכנע כי התובעים הכשילו את העסקה ולא הוציאו אותה אל הפועל, לכן הם אינם זכאים לפיצוי המוסכם הנקוב בהסכם השני. עם זאת הם זכאים להשבת התמורה ששילמו עבור הרכישה. בסופו של דבר קיבל בית המשפט את התביעה בחלקה, וקבע כי הנתבע ישלם לתובעים סך של 79,000 שקלים, בצירוף שכר טרחת עור דין בסך של 10,000 שקלים.

 

ת"א 2673-01-09 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

רישום מקרקעין, רישום טאבו

כל אדם המוכר או קונה דירה בישראל מוצא את עצמו נזקק לשירותי לשכות רישום המקרקעין, כדי להוציא נסח המאשר את הבעלות על הדירה או את ההיסטוריה של המבנה והקרקע ...  

מי זכאי לפטור ממס שבח בעת מכירת דירה, בית או נכס

מי זכאי לפטור ממס שבח בעת מכירת דירה, בית או נכס

מוכר דירת מגורים מזכה, אשר לא מכר דירת מגורים אחרת בפטור ממס בארבע השנים האחרונות לפני מכירת הדירה הנוכחית, זכאי לקבלת פטור ממס שבח בעת המכירה...  

קבוצות רכישה או עמותת בניה, כל מה שחשוב לדעת!

קבוצות רכישה - עמותת בניה קבוצות רכישה ועמותות בניה הנן דרך אלטרנטיבית, לרוב זולה יותר, לבנית דירות וזאת לעומת הדרך הרגילה של רכישה קבלן/ יזם ...  

רכישת דירה מקבלן- כל מה שחשוב וצריך לדעת!

רכישת דירה מקבלן- כל מה שחשוב וצריך לדעת!

עצות ומידע משפטי לפני קניית דירה או בית ... פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום המקרקעין ... 

חוזה לקניית דירה, חוזה מכר - היזהרו מטעויות!

חוזה לקניית דירה, חוזה מכר - היזהרו מטעויות!

הסכם מכר - חוזה לקניית דירה - ממה להיזהר? עצות ומידע חיוני ... 

תביעות קבלן, סובל מליקויי בניה?

תביעות קבלן, סובל מליקויי בניה?

בתי המשפט נוטים כיום לקבל יותר ויותר את עמדת הרוכשים, תוך הטלת אחריות גדולה יותר על הקבלן. במקרים מסויימים נפסקו כנגד קבלנים אף תשלומי פיצויים גבוהים ...  

הערת אזהרה - מידע

מהי הערת אזהרה? מה משמעותה? מתי היא לטובתך ומתי לא? ...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום המקרקעין ... 

חוק המכר (דירות) 1973

הנוסח המלא - חוק המכר (דירות), תשל"ג-1973  

חוק המכר(דירות)הבטח השקעות 75

הנוסח המלא - חוק המכר (דירות) (הבטחת השקעות של רוכשי דירות), תשל"ה-1974  

חוק המתווכים במקרקעין 96

מתווך במקרקעין לא יהא זכאי לדמי תיווך, אלא אם כן חתם הלקוח על הזמנה בכתב לביצוע פעולת תיווך במקרקעין, שבה נכללו כל הפרטים שקבע שר המשפטים, באישור ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.