www.what2do.co.il

תקנת השוק במקרקעין

דרגו את המאמר

תקנת השוק במקרקעין

תקנת השוק במקרקעין מהווה למעשה הסדר משפטי במסגרתו מוכרות זכויותיו של אדם בנכס כאשר המקרקעין נרכשו על ידו מאדם שאינו בעליהם. על פי תקנה זו, אשר מקורה כבר במשפט העברי הקדום, ניתן להסדיר את רישום זכויותיו של הרוכש בנכס בהתקיימותם של תנאים מסוימים. מטרתה של התקנה הינה לאפשר חיי מסחר תקינים בשוק המקרקעין.

 

אחד הכללים הבסיסיים בעסקאות מכר הוא כי אדם אינו יכול להעביר זכויות בקניין מעבר למה שיש לו. מבחינת חוק המקרקעין, לא ניתן להעביר זכויות במקרקעין מעבר לזכויות אשר יש בידיו של המעביר בעת ההעברה. תקנת השוק הינה הסדר משפטי המהווה חריג לכלל בסיסי זה.

 

לדוגמא, תקנת השוק מאפשרת את רישום זכויותיו של אדם על נכס שנרכש מאדם שגנב את הנכס מבעליו המקורי. במידה והקונה יעמוד בכללים מסוימים אשר נקבעו בדין, ניתן יהיה לרשום אותו כבעליו של הנכס חרף ההעברה הפגומה.

 

סעיף 10 לחוק המקרקעין קובע כי אדם אשר רכש זכות במקרקעין בתום לב, ובתמורה, זכאי לבקש כי זכותו תהיה יפה גם במידה והרישום איננו נכון. על פי סעיף זה, על מנת לרשום נכס מכוח רכישת זכות בתום לב צריכים להתקיים שלושה תנאים מצטברים – המקרקעין מוסדרים (רשומים בפנקס הזכויות – הטאבו), הרוכש בדק את הרישום בפנקס והסתמך עליו הייתה בתום לב, והתמורה הועברה לשם ביצוע העסקה.

 

על פי תקנת השוק, בהתקיים שלושת התנאים הללו, זכותו של הקונה תהיה תקפה גם כאשר הרישום שנעשה בפנקס הזכויות לאחר הרכישה לא היה נכון.

 

תנאי תקנת השוק במקרקעין

 

  • הרוכש רכש זכות במקרקעין - תנאי זה קובע כי הרוכש חייב להציג כי רכש זכות במקרקעין שהינה אחת מהזכויות המופיעות בחוק המקרקעין - זכות קדימה, משכנתא, בעלות, שכירות או זיקת הנאה.
  • הזכות הנרכשת נרשמה - על פי ההלכה הפסוקה, אין להחיל את תקנת השוק במידה והעסקאות הינן בעלות תוקף חוזי. תקנת השוק מתייחסת אפוא רק לעסקאות רשומות. עם זאת, יש הסבורים כי גישה זו יוצרת חוסר צדק כלפי רוכשי מקרקעין בתמורה מבלי שהעסקה הגיעה לכדי רישום.
  • רכישת זכות במקרקעין מוסדרים (מקרקעין לאחר הסדרת קרקעות) - הלכה פסוקה היא שאין להחיל את תקנת השוק על מקרקעין מוסדרים או כל מקרקעין שאינם רשומים בטאבו, לשכת רישום המקרקעין.
  • הרכישה נעשתה בתמורה - הרוכש שילם תמורה עבור רכישת המקרקעין.
  • הרכישה התבצעה בתום לב - תום ליבו של הרוכש הינו קריטי לשם החלת תקנת השוק במקרקעין. הרוכש חייב להוכיח כי ביצע את הרכישה בתום לב והיה סבור כי מדובר בנכס שנמצא בבעלותו של המוכר. תום ליבו של הרכוש איננו רק נוגע למעמד החתימה והוא בא לידי ביטוי גם בבדיקה בפנקס הרישום בטרם חתימה על שטר ההעברה. הרוכש צריך להראות כי הסתמך בעת הרכישה על הרשום בפנקס המקרקעין.
לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

רישום מקרקעין, רישום טאבו

כל אדם המוכר או קונה דירה בישראל מוצא את עצמו נזקק לשירותי לשכות רישום המקרקעין, כדי להוציא נסח המאשר את הבעלות על הדירה או את ההיסטוריה של המבנה והקרקע ...  

מי זכאי לפטור ממס שבח בעת מכירת דירה, בית או נכס

מי זכאי לפטור ממס שבח בעת מכירת דירה, בית או נכס

מוכר דירת מגורים מזכה, אשר לא מכר דירת מגורים אחרת בפטור ממס בארבע השנים האחרונות לפני מכירת הדירה הנוכחית, זכאי לקבלת פטור ממס שבח בעת המכירה...  

קבוצות רכישה או עמותת בניה, כל מה שחשוב לדעת!

קבוצות רכישה - עמותת בניה קבוצות רכישה ועמותות בניה הנן דרך אלטרנטיבית, לרוב זולה יותר, לבנית דירות וזאת לעומת הדרך הרגילה של רכישה קבלן/ יזם ...  

רכישת דירה מקבלן- כל מה שחשוב וצריך לדעת!

רכישת דירה מקבלן- כל מה שחשוב וצריך לדעת!

עצות ומידע משפטי לפני קניית דירה או בית ... פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום המקרקעין ... 

חוזה לקניית דירה, חוזה מכר - היזהרו מטעויות!

חוזה לקניית דירה, חוזה מכר - היזהרו מטעויות!

הסכם מכר - חוזה לקניית דירה - ממה להיזהר? עצות ומידע חיוני ... 

תביעות קבלן, סובל מליקויי בניה?

תביעות קבלן, סובל מליקויי בניה?

בתי המשפט נוטים כיום לקבל יותר ויותר את עמדת הרוכשים, תוך הטלת אחריות גדולה יותר על הקבלן. במקרים מסויימים נפסקו כנגד קבלנים אף תשלומי פיצויים גבוהים ...  

הערת אזהרה - מידע

מהי הערת אזהרה? מה משמעותה? מתי היא לטובתך ומתי לא? ...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום המקרקעין ... 

חוק המכר (דירות) 1973

הנוסח המלא - חוק המכר (דירות), תשל"ג-1973  

חוק המכר(דירות)הבטח השקעות 75

הנוסח המלא - חוק המכר (דירות) (הבטחת השקעות של רוכשי דירות), תשל"ה-1974  

חוק המתווכים במקרקעין 96

מתווך במקרקעין לא יהא זכאי לדמי תיווך, אלא אם כן חתם הלקוח על הזמנה בכתב לביצוע פעולת תיווך במקרקעין, שבה נכללו כל הפרטים שקבע שר המשפטים, באישור ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.