www.what2do.co.il

איך אפשר לקבל משכנתא לפני החתונה?

דרגו את המאמר

איך אפשר לקבל משכנתא לפני החתונה?

משכנתא היא שעבוד נכס כבטוחה להחזרת הלוואה. משרד הבינוי והשיכון מעניק משכנתאות לזכאים לרכישת דירה בשוק הפרטי. רווקים חסרי דירה שאינם עולים חדשים עשויים לקבל ממשרד הבינוי והשיכון סיוע ברכישת דירה.

 

כדי לממש את הסיוע יש לקבל תעודת זכאות לסיוע ברכישת דירה. גובה המשכנתא מחושב בהתאם לשיטת הניקוד, כך שככל שהזכאי צובר יותר נקודות, כך סכום המשכנתא יהיה גבוה יותר. תוקף תעודת הזכאות הוא שנה מיום הגשת הבקשה, וניתן להאריך את התוקף בסניף הבנק למשכנתאות.

 

באילו מקרים רווקים זכאים לקבל משכנתא?

 

משרד הבינוי והשיכון, מעניק הקלות והטבות שונות לאזרחים המעוניינים לרכוש, לבנות או להרחיב דירה. הסיוע ניתן תוך כדי עידוד ההתיישבות באזורי עדיפות לאומית וההטבה המרכזית שמוענקת היא הלוואת זכאות למי שעומדים במספר תנאים, ומאפשרת לקחת את המשכנתא או את חלקה בהלוואה מכספי המדינה.

 

כיום יותר ויותר צעירים מעדיפים לדחות את גיל החתונה, עד שיצברו ממון אישי ויטפחו קריירה. התופעה של רכישת דירה עוד בתקופת הרווקות הפכה לנפוצה, ורווקים רבים מבקשים לקבל משכנתא לצורך רכישת נכס. עם זאת קיימים הבדלים בין מתן משכנתא לזוגות לבין יחידים, ואף לעתים הבנקים מפלים רווקים בכל הנוגע לנטילת משכנתא.

 

הקריטריונים לזכאות למשכנתא מטעם המדינה נקבעת לפי שיטת ניקוד בהתאם לגיל מבקש המשכנתא, מספר הילדים, מספר האחים של בני הזוג וכדומה, כך שעל פי שיטה זו הסיוע מוענק בעיקר לבני זוג נשואים או למשפחות חד הוריות, בזמן שהרווקים והיחידים נותרים מאחור.

 

איך אפשר לרכוש דירה לפני גיל 30?

 

לפי שיטת הניקוד, רק רווקים שעברו את גיל 30 זכאים לקבל הלוואה מהמדינה לרכישת דירה בכל אזורי הארץ וגם אז לא בכל מקרה. לעומתם, לזוגות צעירים אין הגבלת גיל לקבלת תעודת זכאות. אולם רווקים המעוניינים לקנות את ביתם באזורי עדיפות, יוכלו במקרים מסוימים לקבל הלוואת זכאות גם לפני גיל 30.

 

חסרי דירה רווקים שאינם עולים חדשים וברשותם תעודת זכאות תקפה מטעם משרד הבינוי והשיכון ואחד מהבנקים למשכנתאות, יכולים להיות בני 21 עד 29 ששירתו בצה"ל, כאשר הזכאות תקפה לגבי דירות באזורי עדיפות לאומית. לבני 21 ומעלה שהם נכים הזכאות תינתן לגבי דירות בכל אזורי הארץ.

 

ברוב המקרים גם הרווקים שזכאים למשכנתא עם הקלות מטעם המדינה נזקקים להלוואת משכנתא משלימה מהבנק. הבנק מאשר את המשכנתא רק בהתקיימות מספר קריטריונים. כך למשל: הרווק נדרש להציג הוכחות על כך שיש לו הכנסה יציבה וקבועה, המאפשרת לו לעמוד בתשלום ההחזר החודשי, ועליו להציג תלושי משכורת או אישור על הכנסות עבור עצמאים. בנוסף יש להציג חשבון עובר ושב שלא בוצעו בו חריגות, או שלא חלו עליו עיקולים או הגבלות, פיגורים בתשלומים וכדומה.

 

טרם מגישים בקשה לסיוע חשוב לבדוק היטב האם זה באמת משתלם, ומכיוון שהתשובה אינה חד משמעית יש לוודא ולבחון את היתרונות והחסרונות לפי הנסיבות מקרה. מצד אחד, רווקים עם עבודה קבועה וחסכונות שיכולים להוות הון עצמי ראשוני, וסבורים שיצליחו לעמוד בתשלומי המשכנתא, יכולים למצוא יתרונות רבים ברכישת דירה במקום לשלם דמי שכירות.

 

מצד שני, ההתחייבות לשלם את ההחזרים החודשיים מוטלת על אדם אחד, ותמיד קיים סיכוי שההכנסה תשתנה עקב נסיבות החיים השונות. על כן עלולה להיווצר בעיה של ממש לעמוד בתשלומים, מה שיכול להביא בסופו של דבר לעיקול הבית על ידי הבנק.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

רישום מקרקעין, רישום טאבו

כל אדם המוכר או קונה דירה בישראל מוצא את עצמו נזקק לשירותי לשכות רישום המקרקעין, כדי להוציא נסח המאשר את הבעלות על הדירה או את ההיסטוריה של המבנה והקרקע ...  

מי זכאי לפטור ממס שבח בעת מכירת דירה, בית או נכס

מי זכאי לפטור ממס שבח בעת מכירת דירה, בית או נכס

מוכר דירת מגורים מזכה, אשר לא מכר דירת מגורים אחרת בפטור ממס בארבע השנים האחרונות לפני מכירת הדירה הנוכחית, זכאי לקבלת פטור ממס שבח בעת המכירה...  

קבוצות רכישה או עמותת בניה, כל מה שחשוב לדעת!

קבוצות רכישה - עמותת בניה קבוצות רכישה ועמותות בניה הנן דרך אלטרנטיבית, לרוב זולה יותר, לבנית דירות וזאת לעומת הדרך הרגילה של רכישה קבלן/ יזם ...  

רכישת דירה מקבלן- כל מה שחשוב וצריך לדעת!

רכישת דירה מקבלן- כל מה שחשוב וצריך לדעת!

עצות ומידע משפטי לפני קניית דירה או בית ... פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום המקרקעין ... 

חוזה לקניית דירה, חוזה מכר - היזהרו מטעויות!

חוזה לקניית דירה, חוזה מכר - היזהרו מטעויות!

הסכם מכר - חוזה לקניית דירה - ממה להיזהר? עצות ומידע חיוני ... 

תביעות קבלן, סובל מליקויי בניה?

תביעות קבלן, סובל מליקויי בניה?

בתי המשפט נוטים כיום לקבל יותר ויותר את עמדת הרוכשים, תוך הטלת אחריות גדולה יותר על הקבלן. במקרים מסויימים נפסקו כנגד קבלנים אף תשלומי פיצויים גבוהים ...  

הערת אזהרה - מידע

מהי הערת אזהרה? מה משמעותה? מתי היא לטובתך ומתי לא? ...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום המקרקעין ... 

חוק המכר (דירות) 1973

הנוסח המלא - חוק המכר (דירות), תשל"ג-1973  

חוק המכר(דירות)הבטח השקעות 75

הנוסח המלא - חוק המכר (דירות) (הבטחת השקעות של רוכשי דירות), תשל"ה-1974  

חוק המתווכים במקרקעין 96

מתווך במקרקעין לא יהא זכאי לדמי תיווך, אלא אם כן חתם הלקוח על הזמנה בכתב לביצוע פעולת תיווך במקרקעין, שבה נכללו כל הפרטים שקבע שר המשפטים, באישור ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.