www.what2do.co.il

בעל הבית יפוצה בגין הפרת התחייבות שוכרים לחידוש חוזה שכר דירה

דרגו את המאמר

בעל הבית יפוצה בגין הפרת התחייבות שוכרים לחידוש חוזה שכר דירה

שוכרים עזבו למרות שהתחייבו להישאר – פיצויים לבעלת הדירה

 

בין שוכרים לבעלת דירה נערך הסכם שכירות אשר הוארך בתום שנת השכירות הראשונה בשנה נוספת. התובעת, בעלת הבית, טענה כי היא מתכוונת להעלאות את שכר הדירה לכ-4,400 שקלים לחודש. בעקבות כוונתה הנ"ל, החלה להתנהל בין הצדדים תכתובת אשר הביאה בסופו של היום להמשך ההתקשרות. השוכרים הודיעו לבעלת הבית המתגוררת בחו"ל כי עם ביקורה בארץ הם יחתמו עימה על חוזה חדש. כאשר הגיעה בעלת הדירה לישראל, הופתעה היא לגלות כי השוכרים אינם מעוניינים להמשיך ולגור בנכס, וזאת משום שהם רכשו דירה משל עצמם.

 

בעלת הבית טענה כי אחד השוכרים הבטיח למצוא עבורה שוכר חלופי, אך בפועל לא עלה בידיו לעשות כן. בסופו של היום, בעלת הבית השכירה את הדירה לאחר שנעזרה במתווך דירות. בעקבות האירועים, הגישה בעלת הבית תביעה כנגד השוכרים בבית המשפט לתביעות קטנות בפתח תקווה. בכתב התביעה נטען כי השוכרים צריכים לפצות את התובעת בשל הפרת החוזה והעיכוב אשר נגרם בכניסת הדיירים החדשים. כמו כן, התובעת טענה כי היא זכאית לפיצוי בגין ביצוע צביעה ותיקונים, עוגמת נפש, תשלום חוב ארנונה ודמי תיווך.

 

השוכרים - "לא התחייבנו"

 

השוכרים טענו כי יש לדחות את התביעה וזאת משום שהם לא התחייבו לשכור את הנכס לשנה נוספת. לטענתם, הם הודיעו לבעלת הבית כי לא ימשיכו לגור במקום והואילו, כמחווה של רצון טוב, לפרסם עבורה מודעה להשכרת הדירה ברשת האינטרנט. לטענת השוכרים, בעלת הבית פעלה לסכל את כניסתם של הדיירים החלופיים, וזאת ללא הסבר סביר.

 

בית המשפט קבע כי יש לקבל את התביעה ברובה. בפסק הדין נכתב כי השוכרים אכן הודיעו לתובעת על כוונתם לשכור את הדירה למשך שנה נוספת, ולא נרשמו כל הסתייגויות מצדם בעניין זה. כמו כן, טענתם של השוכרים כי הודיעו לבעלת הבית על כוונתם שלא להתקשר בחוזה נוסף באמצעות שיחת טלפון – נדחתה.

 

השופטת הוסיפה כי אין זה סביר ששוכר אשר עוזב נכס "יתנדב מרצונו הטוב" לסייע לבעל הבית למצוא שוכר חלופי. יש לזכור כי בין הצדדים התקיימה מערכת יחסים של שוכר משכיר למשך שנתיים ואין עסקינן בבני משפחה או חברים. זאת ועוד, סירובה של בעלת הבית להתקשר עם שוכרים חלופיים, מסיבותיה שלה, לא הייתה בלתי סבירה ולא הוכח כי היא נעשתה על מנת להרע עם השוכרים.

 

הנתבעים במקרה דנן אף ביקשו מהתובעת להמשיך ולגור בנכס עד למעבר לדירה החלופית, ובכך גרמו לנזקים כלכליים לתובעת. בסופו של היום, בית המשפט קבע כי השוכרים יפצו את בעלת הבית בסך של כ-11,000 שקלים בגין השתלשלות העניינים. עם זאת, תביעתה של בעלת הבית כנגד הערבים נדחתה.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

דיירות מוגנת: מי נחשב דייר מוגן?

דיירות מוגנת: מי נחשב דייר מוגן?

מיהו דייר מוגן? מה הזכויות שלו? האם אפשר לפנות דייר מוגן? באלו נסיבות? 

חוק המתווכים במקרקעין 96

מתווך במקרקעין לא יהא זכאי לדמי תיווך, אלא אם כן חתם הלקוח על הזמנה בכתב לביצוע פעולת תיווך במקרקעין, שבה נכללו כל הפרטים שקבע שר המשפטים, באישור ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת.  

זכרון דברים, מה מעמדו המשפטי?

זכרון דברים, מה מעמדו המשפטי?

זיכרון דברים יכול שיהיה הסכם מחייב לכל דבר ועניין, ויכול שיהיה שלב במשא ומתן בין הצדדים. כדי שיוקנה לזיכרון דברים תוקף משפטי מחייב, עליו לענות על דרישות דיני החוזים, כלומר נדרשת גמירת דעת – כוונה של הצדדים ליצור קשר חוזי מחייב, ונדרת מסוימות – הסכמה על הפרטים המהותיים של העסקה ... 

מהי זיקת הנאה במקרקעין?

מי זכאי לזיקת ההנאה? באלו תנאים אפשר לבטל זיקה זו? מהי זיקת ההנאה מכוח השנים? 

דיור מוגן, מה חשוב לדעת לגביו?

מה חשוב לדעת לקראת החתימה על חוזה לדיור מוגן? האם ניתן להגן על כספי הפיקדון? כמו עולים דמי אחזקה? האם יש לחתום על החוזה על עורך דין? 

לצאת מחוזה שכירות לפני תום החוזה

האם ניתן לצאת מחוזה שכירות? האם המשכיר יכול להתנגד לדייר חלופי? מהי התנגדות בלתי סבירה? 

חוזה שכירות לעסק: ממה חשוב להיזהר?

ניתן להימנע מטעויות נפוצות ויקרות באמצעות בדיקה יסודית של חוזה שכירות עסקי, כמו פינוי עתידי, אי מתן אישורים מתאימים לפעילות עסקית ועוד. לפני שחותמים על החוזה מומלץ להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום הנדל"ן והמשפט המסחרי. 

חתימה על ייפוי כוח לקבלת משכנתא

מטרתו של ייפוי כוח נוטריוני בלתי חוזר לצורך קניית דירה היא לשעבד את הנכס לטובת הבנק עד לפירעון המשכנתא לשם הבטחת תשלום ההלוואה. 

זכויות דייר ממשיך בדיור ציבורי

קרוב משפחה של דייר בדיור ציבורי עשוי להיות זכאי להתגורר בדירה ציבורית כדייר ממשיך, אם התגורר בדירה לפחות שלוש שנים סמוך למועד פטירת הדייר, או למועד שבו עבר להתגורר במוסד סיעודי. 

דירת השקעה: האם משתלם לרכוש דירות להשקעה?

בעת רכישת דירה להשקעה יש אלמנטים רבים שצריך להביא בחשבון. כגון: באיזה אזור כדאי להשקיע, האם עדיף לרכוש דירה בחו"ל, האם רצוי לקחת משכנתא, האם כדאי לרכוש דירה ללא הון עצמי ועוד.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.